|
Mon, 9th |
09:00–09:50 |
HS A |
Robert Weismantel* |
Mixed Integer Convex Optimization |
Mon, 9th |
14:00–14:50 |
HS A |
Ralf Borndörfer* |
Configuration Models in Transport Optimization |
Tue, 10th |
09:00–09:50 |
HS A |
Maïtine Bergounioux* |
An Optimal Control Problem in Photoacoustic Tomography |
Tue, 10th |
14:00–14:50 |
HS A |
Oliver Junge* |
Set Oriented Numerics and Applications |
Wed, 11th |
09:00–09:50 |
HS A |
Agnès Sulem-Bialobroda* |
A Stochastic Control Approach to Robust Duality in Utility Maximization |
Wed, 11th |
14:00–14:50 |
HS A |
Lorenz T. Biegler* |
Integrated Chemical Process Optimization: NLP Strategies Based on Multi-Scale
Engineering Models |
Thu, 12th |
09:00–09:50 |
HS A |
Luís Nunes Vicente* |
Zero-Order Methods: Global Rates and Randomness |
Thu, 12th |
14:00–14:50 |
HS A |
Barbara Wohlmuth* |
Energy Correction Schemes in Space and Time |
Fri, 13th |
09:00–09:50 |
HS A |
Pavel Krejčí* |
Dynamic Contact of Elastoplastic Bodies Treated as a System of Equations with Hysteresis Operators |
Fri, 13th |
14:00–14:50 |
HS A |
Florian Jarre* |
New Approaches for Large Scale Semidefinite and Doubly Nonnegative Programs |
(Coordinators: Michael Hinze, Kunibert G. Siebert and Winnifried Wollner)
|
Tue, 10th |
15:30–15:55 |
HS 1 |
Tatjana Stykel* and Carina Willbold |
Model Reduction Based Optimization in Field-Flow Fractionation |
|
16:00–16:25 |
|
Oliver Thoma*, Christian Meyer and Sascha Schnepp |
Optimal Control of Particle Accelerators |
|
16:30–16:55 |
|
Claus-Justus Heine, Christian A. Möller, Malte A. Peter* and Kunibert G. Siebert |
Multiscale Adaptive Simulation of Concrete Carbonation Including Microstructure Evolution |
|
17:00–17:25 |
|
Kristof Altmann, Serge Nicaise, Simon Stingelin and Fredi Tröltzsch* |
On a Problem of Optimal Magnetization |
Wed, 11th |
10:30–10:55 |
HS 1 |
Fernando Gaspoz* |
Adaptive Finite Element Method for Dirichlet Control-Constrained Optimal Control |
|
11:00–11:25 |
|
Alana Kirchner* |
Efficient Computation of a Tikhonov Regularization Parameter for Nonlinear Inverse Problems with Adaptive Discretization Methods |
|
11:30–11:55 |
|
Stefan Ulbrich* and Stefanie Bott |
Multilevel Methods for PDE-Constrained Optimization Based on Adaptive Discretizations and Reduced Order Models |
|
12:00–12:25 |
|
Bernard Haasdonk* and Markus Dihlmann |
Certified PDE-Constrained Parameter Optimization by Reduced Basis Surrogate Models |
(Coordinator: Angelika Wiegele)
|
Tue, 10th |
10:30–10:55 |
E.1.05 |
Sourour Elloumi* and Amélie Lambert |
Quadratic Convex Reformulation for Graph Partitionning Problems |
|
11:00–11:25 |
|
Renata Sotirov* and Edwin van Dam |
Quick and Dirty |
|
11:30–11:55 |
|
Christoph Helmberg* |
Iterative Approaches to Solving the Quadratic Semidefinite Subproblem of the Spectral Bundle Method |
|
12:00–12:25 |
|
Kristijan Çafuta, Igor Klep and Janez Povh* |
Constrained Eigenvalue and Trace-Optimization of Polynomials in Noncommuting Variables |
(Coordinators: Nasir U. Ahmed, Stanislaw Migorski and Ioan I. Vrabie)
|
Wed, 11th |
10:30–10:55 |
HS B |
AbdulRahman Al-Hussein* and Boulakhras Gherbal |
Optimality Conditions for Relaxed Control Problems Governed by Forward-Backward Doubly Stochastic Differential Equations with Jumps |
|
11:00–11:25 |
|
Daniela Rosu*, Monica-Dana Burlica and Ioan Vrabie |
Continuity with Respect to the Data for Delay Equations Subjected to Nonlocal Conditions |
|
11:30–11:55 |
|
Ioan Vrabie* |
Almost Periodic Solutions for Nonlinear Delay Evolutions with Nonlocal Initial Conditions |
|
12:00–12:25 |
|
Rong-Nian Wang* |
Nonlinear Evolution Inclusions: Topological Characterizations of Solution Sets and Applications |
Thu, 12th |
15:30–15:55 |
HS B |
Stanislaw Migorski* |
Evolution Inclusions with Applications to Hemivariational Inequalities |
|
16:00–16:25 |
|
Rodica Radulescu*, Doina Candea and Andrei Halanay |
A Control Delay Differential Equations Model of Evolution of Normal and Leukemic Cell Populations Under Treatment |
|
16:30–16:55 |
|
Mariusz Michta* |
On Solutions to Set-Valued Stochastic Integral Equations and Inclusions |
|
17:00–17:25 |
|
Jerzy Motyl* |
Stochastic Itô Inclusion with Upper Separated Multifunctions |
(Coordinator: Christian Clason)
|
Mon, 9th |
15:30–15:55 |
HS 3 |
Elena Resmerita* |
Heuristic Parameter Choices for Total Variation Regularization |
|
16:00–16:25 |
|
Radu Ioan Bot*, Ernö Robert Csetnek and Andre Heinrich |
A Primal-Dual Splitting Algorithm for Finding Zeros of Sums of Maximally Monotone Operators |
|
16:30–16:55 |
|
Martin Holler* and Kristian Bredies |
A TGV Based Image Reconstruction Model: Numerics |
(Coordinator: Reinhard Neck)
|
Mon, 9th |
10:30–10:55 |
HS 4 |
Reinhard Neck* |
Optimal Control of Dynamic Stochastic Systems: Some Mathematical and Computational Approaches |
|
11:00–11:25 |
|
Reinhard Neck, Dmitri Blueschke and Viktoria Blüschke-Nikolaeva* |
Stochastic Control of Econometric Models for Slovenia |
|
11:30–11:55 |
|
Doris A. Behrens* |
On the Relationship Between Private Capital Flows to Emerging Europe and the Design of Optimal Fiscal Policies: The Case of Croatia |
|
12:00–12:25 |
|
Dmitri Blueschke*, Viktoria Blüschke-Nikolaeva and Ivan Savin |
Solving Nonlinear Optimal Control Problems Using Evolutionary Heuristic Optimization |
Tue, 10th |
15:30–15:55 |
E.1.05 |
Sebastian Deininger* and Dietmar Maringer |
Estimating Time Series Models with Heuristic Methods: The Case of Economic Parity Conditions |
|
16:00–16:25 |
|
Ivan Savin* and Abiodun Egbetokun |
Emergence of Innovation Networks from R$\&$D Cooperation with Endogenous Absorptive Capacity |
|
16:30–16:55 |
|
Alejandro Bernales and XiaoHua Chen* |
Explaining the Relationship of Expected Option Returns and Volatility Risk Premia |
|
17:00–17:25 |
|
Philipp Hungerländer* |
The Price of Cooperation in Differential Games |
(Coordinator: Elena Resmerita)
|
Thu, 12th |
10:30–10:55 |
HS 3 |
Christian Clason* |
Parameter Identification Problems with Uniform Noise |
|
11:00–11:25 |
|
Martin Benning* and Martin Burger |
Ground States and Singular Vectors of Convex Variational Regularization Methods |
|
11:30–11:55 |
|
Matthias Gehre* |
An Approximate Bayesian Approach for Uncertainty Quantification in EIT |
|
12:00–12:25 |
|
Antonio Leitao* and Maicon Marques Alves |
On Landweber–Kaczmarz Methods for Regularizing Systems of Ill-Posed Equations in Banach Spaces |
(Coordinators: Varvara Turova and Nikolai Botkin)
|
Mon, 9th |
10:30–11:20 |
HS 2 |
Simone Cacace, Emiliano Cristiani* and Maurizio Falcone |
On Single-Pass Methods for Stationary Hamilton-Jacobi Equations |
|
11:30–11:55 |
|
Fátima Pereira* and Vladimir Goncharov |
Regularity of the Viscosity Solution of a Kind of Hamilton-Jacobi Equations |
|
12:00–12:25 |
|
Vladimir Goncharov* and Telma Santos |
Variational Strong Maximum Principle and Convolutions |
Mon, 9th |
15:30–16:20 |
HS 2 |
Liubov Shagalova and Nina Subbotina* |
Applications of Dynamic Programming to Generalized Solutions for Hamilton-Jacobi Equations with State Constraints |
|
16:30–16:55 |
|
Nikolai Botkin and Varvara Turova* |
Simulation of Acoustic Wave Propagation in Anisotropic Media Using Dynamic Programming Techniques |
|
17:00–17:25 |
|
Nikolai Botkin* and Varvara Turova |
Interpolation-Based Operator in Dynamic Programming Procedures for Solving Conflict Control Problems |
Tue, 10th |
10:30–11:20 |
HS 2 |
Jochen Garcke* |
An Adaptive Sparse Grid Semi-Lagrangian Scheme for First Order Hamilton-Jacobi Bellman Equations |
|
11:30–11:55 |
|
Marianna Troeva* and Vasiliy Lukin |
Numerical Method for a Dynamic Conflict Model of Environmental Pollution Problem |
(Coordinators: Wojciech Mitkowski and Krzysztof Oprzędkiewicz)
|
Tue, 10th |
10:30–11:20 |
HS C |
Wojciech Mitkowski and Krzysztof Oprzędkiewicz* |
Application of Fractional Order Transfer Functions to Modeling of High-Order Systems |
|
11:30–11:55 |
|
Marta Zagórowska* and Wojciech Mitkowski |
Application of Circle Criterion for Stability Analysis of Nonlinear Fractional Order System |
|
12:00–12:25 |
|
Anna Obrączka* and Wojciech Mitkowski |
Parameters Identification of Fractional Partial Differential Equation |
Wed, 11th |
10:30–10:55 |
HS C |
Paweł Skruch* and Marek Długosz |
Fractional-Order Models of the Temperature Dynamics in a Room with Radiant Heating Devices |
|
11:00–11:25 |
|
Marek Długosz* and Paweł Skruch |
A Model-Based Testing Approach for Embedded Fractional-Order PID Controllers |
(Coordinators: Matthias Eller and Daniel Toundykov)
|
Tue, 10th |
10:30–11:20 |
HS B |
Masahiro Yamamoto* |
Uniqueness for Inverse Boundary Value Problems by Cauchy Data on Subboundaries |
|
11:30–11:55 |
|
Pedro Caro* |
Stability of the Calderón Problem for Less Regular Conductivities |
|
12:00–12:25 |
|
Matthias Eller* and Daniel Toundykov |
Carleman Estimates for Elliptic Boundary Value Problems with Applications to the Stabilization of Hyperbolic Systems |
(Coordinators: Martin Benning and Tuomo Valkonen)
|
Mon, 9th |
10:30–10:55 |
HS 3 |
Kristian Bredies* |
Total Generalized Variation Regularization for Image Reconstruction |
|
11:00–11:25 |
|
Martin Benning and Tuomo Valkonen* |
Evaluation of Geometric Priors for MRI Phase Reconstruction |
|
11:30–11:55 |
|
Konstantinos Papafitsoros* |
Exact Solutions to the Total Generalised Variation Minimisation Problem |
|
12:00–12:25 |
|
Zenith Purisha* and Samuli Siltanen |
Computational Inversion Using MCMC and NURBS |
(Coordinator: Janusz Granat)
|
Tue, 10th |
10:30–10:55 |
HS 4 |
Martin Baumung* |
Consolidation of Less-Than-Truckload Shipments in Long-Haul Transportation Networks |
|
11:00–11:25 |
|
Janusz Granat* |
Optimization and Stream Data Processing |
|
11:30–11:55 |
|
Mariusz Kaleta and Tomasz Śliwiński* |
Lexicographic Min-Max Optimization in Fair Scheduling |
(Coordinators: Thomas Schuster and Barbara Kaltenbacher)
|
Thu, 12th |
15:30–15:55 |
HS 3 |
Gen Nakamura* |
Stability Estimate for Identifying Viscoelasticity by an Interior Measurement |
|
16:00–16:25 |
|
Giovanni Alessandrini, Michele Di Cristo, Antonino Morassi* and Edi Rosset |
Stable Determination of the Support of Discontinuous Lamé Moduli by the Dirichlet-to-Neumann Map |
|
16:30–16:55 |
|
Aydys A. Sedipkov* |
Direct and Inverse Problems of the Theory of Wave Propagation in an Elastic Inhomogeneous Medium with Discontinuous Parameters |
|
17:00–17:25 |
|
Thomas Schuster* |
Identification of Material Parameters and External Forces for Damage Monitoring in Anisotropic, Elastic Plates from Boundary Measurements |
Fri, 13th |
10:30–10:55 |
HS 3 |
Durga Prasad Challa* and Mourad Sini |
The Foldy-Lax Approximation for the Elastic Scattering by Many Small Obstacles with Arbitrary Shapes |
|
11:00–11:25 |
|
Wolfgang Ring* |
Modelling and Optimization of Stringed Musical Instruments |
|
11:30–11:55 |
|
Barbara Kaltenbacher* and Peter Steinhorst |
Application of the Reciprocity Principle for the Determination of Planar Cracks in Piezoelectric Material |
(Coordinators: Elena Resmerita, Kirk Soodhalter and Ronny Ramlau)
|
Mon, 9th |
10:30–10:55 |
Z.1.29 |
Pierre Maréchal* |
Intertwining Operators for Mollification: Theoretical and Numerical Aspects |
|
11:00–11:25 |
|
Stephan Anzengruber*, Bernd Hofmann and Ronny Ramlau |
Convergence Rates via Basis Smoothness in Sparsity Regularization |
|
11:30–11:55 |
|
Mykhaylo Yudytskiy*, Tapio Helin and Ronny Ramlau |
A Finite Element--Wavelet Hybrid Algorithm for Atmospheric Tomography |
|
12:00–12:25 |
|
Daniela Saxenhuber* and Ronny Ramlau |
A Gradient Based Method for Atmospheric Tomography |
Mon, 9th |
15:30–15:55 |
Z.1.29 |
Esther Klann* |
Regularization Properties of Mumford-Shah Type Functionals with Perimeter and Norm Constraints for Linear Ill-Posed Problems |
|
16:00–16:25 |
|
André Gaul* |
Deflated Krylov Subspace Methods for Nonlinear Schrödinger Problems |
|
16:30–16:55 |
|
Jennifer Pestana*, David Titley-Peloquin and Andrew Wathen |
Convergence Bounds that Depend on the Right-Hand Side Vector |
|
17:00–17:25 |
|
Kirk Soodhalter* |
Krylov Subspace Recycling: A Direct Projection Method for Solving Shifted Linear Systems |
(Coordinator: Michael Stingl)
|
Thu, 12th |
16:00–15:55 |
Z.1.29 |
Andrzej Myśliński* |
Binary Level Set Method for Topology Optimization of Variational Inequalities |
|
16:30–16:55 |
|
Michael Stingl* and Bastian Schmidt |
A Flexible Approach for Multiple Layer Shape Optimization in Mechanical Systems |
|
17:00–17:25 |
|
François Jouve*, Grégoire Allaire and Georgios Michailidis |
Recent Advances in Shape and Topology Optimization via the Level Set Method in an Industrial Context |
Fri, 13th |
10:30–10:55 |
Z.1.29 |
Jaroslav Haslinger*, Jukka I. Toivanen and Raino A.E. Mäkinen |
Shape and Topology Optimization of Systems Governed by External Bernoulli Free Boundary Problems |
|
11:00–11:25 |
|
Mathias Stolpe* |
Methods for Large-Scale Variable Thickness Sheet Problems |
|
11:30–11:55 |
|
Michal Kocvara*, Daniel Loghin and James Turner |
Domain Decomposition Techniques in Topology Optimization |
|
12:00–12:25 |
|
Jannis Greifenstein*, Michael Stingl and Fabian Wein |
Simultaneous Material and Topology Optimization |
(Coordinators: Francesca Bucci and Daniel Toundykov)
|
Thu, 12th |
10:30–10:55 |
HS B |
Suncica Canic, Boris Muha* and Martina Bukac |
A Nonlinear Moving-Boundary Problem of Parabolic-Hyperbolic-Hyperbolic Type Arising in Fluid-Multi-Layered Structure Interaction Problems |
|
11:30–11:55 |
|
George Avalos* |
Rational Decay Estimates for Fluid-Structure PDE Models |
|
12:00–12:25 |
|
Marié Grobbelaar* |
Coupled PDE Models for the Mindlin-Timoshenko Plate |
(Coordinator: Martin Horn)
|
Mon, 9th |
15:30–15:55 |
E.1.05 |
Kai Treichel, Remon Al Azrak, Johann Reger* and Kai Wulff |
Modeling and Control of a 3 DOF Planar Motor for Precision Positioning |
|
16:00–16:25 |
|
Anton Hofer*, Bojan Grcar, Gorazd Stumberger and Peter Cafuta |
On-line Tuning of Torque Controllers for Induction Machines |
|
16:30–16:55 |
|
Johannes Huber, Christoph Gruber and Michael Hofbaur* |
Online Trajectory Optimization and Tracking for Nonlinear Systems - Applied to the Reaction Wheel Pendulum |
|
17:00–17:25 |
|
Jakob Rehrl* |
Model Predictive Control of Temperature and Humidity in Heating, Ventilating and Air Conditioning Systems |
|
17:30–17:55 |
|
Christoph Weise and Kai Wulff* |
Identification and Simulation of Nonlinear Dynamics Using a Dynamical Local Model Network |
(Coordinators: Klemens Fellner and Christian Schmeiser)
|
Fri, 13th |
10:30–10:55 |
HS B |
Vincent Calvez* and Pierre Gabriel |
Optimal Growth for Simple Polymerization Processes, and Application to Controlled Proliferation of Prion |
|
11:00–11:25 |
|
Jean Clairambault*, Frédérique Billy, Olivier Fercoq, Tommaso Lorenzi, Alexander Lorz and Benoît Perthame |
Physiologically Structured Partial Differential Equation Models of Proliferation in Cell Populations to Optimise Anticancer Treatments |
|
11:30–11:55 |
|
Gudrun Schappacher-Tilp* and Walter Herzog |
Prediction of Force Sharing Among Synergistic Muscles |
|
12:00–12:25 |
|
Gael Raoul* |
PDE Models to Study the Spatial and Evolutionary Dynamics of a Population in a Heterogeneous Environment |
(Coordinators: Valeriya Naumova and Sergei Pereverzyev)
|
Tue, 10th |
10:30–11:20 |
HS 3 |
Volker Michel* |
Climate Change and Inverse Problems - A Novel Algorithm for the Analysis of Geosatellite Data |
|
11:30–11:55 |
|
Massimo Fornasier* |
Quasi-linear Compressed Sensing and Applications in Asteroseismology |
|
12:00–12:25 |
|
Bernd Hofmann* |
On the Interplay of Basis Smoothness and Range Conditions in $\ell^1$-Regularization |
Tue, 10th |
15:30–16:20 |
HS 3 |
Gerd Teschke* |
Iterative Methods for the Recovery of Earthquake Parameters |
|
16:30–16:55 |
|
Teresa Regińska* |
Two-Parameter Discrepancy Principle for Combined Projection and Tikhonov Regularization of Ill-Posed Problems |
|
17:00–17:25 |
|
Daniel Gerth* and Ronny Ramlau |
Stochastic Convergence Analysis for Tikhonov-Regularization with Sparsity Constraints |
Wed, 11th |
10:30–11:20 |
HS 3 |
Ignace Loris* |
A Convenient Iterative Algorithm for the Solution of an Optimization Problem involving two convex functions, with applications in seismic tomography |
|
11:30–11:55 |
|
Hrushikesh Mhaskar* |
Some applications of local operators |
|
12:00–12:25 |
|
Sergiy Pereverzyev Jr.* and Katerina Schindler |
Granger Causality Graph Construction Using Group Lasso |
(Coordinators: Juan Carlos De Los Reyes and Carola Schönlieb)
|
Thu, 12th |
10:30–10:55 |
HS 2 |
Juan Carlos De Los Reyes* and Carola-Bibiane Schönlieb |
Image Denoising: Learning Noise Distribution via PDE-Constrained Optimization |
|
11:00–11:25 |
|
Karl Kunisch* and Thomas Pock |
A Bilevel Optimization Approach for Parameter Learning in Variational Models |
|
11:30–11:55 |
|
Gabriel Peyré* |
Model Selection with Piecewise-Smooth Gauges |
|
12:00–12:25 |
|
Christoph Brune*, Braxton Osting and Stanley Osher |
Learning and Experimental Design for Inverse Problems in Imaging |
Fri, 13th |
10:30–10:55 |
HS 2 |
Massimo Fornasier*, Marco Artina and Steffen Peter |
Damping Noise-Folding and Enhanced Support Recovery in Compressed Sensing |
|
11:00–11:25 |
|
Matthias Chung*, Julianne Chung and Dianne O'Leary |
Designing Optimal Regularized Inverse Matrices for Inverse Problems |
|
11:30–11:55 |
|
Luca Calatroni*, Juan Carlos De Los Reyes and Carola Schönlieb |
Robustness of Sparse Optimal Control in Total Variation Image Denoising |
|
12:00–12:25 |
|
Michael Hintermueller* |
Nonconvex TVq-Models in Image Restoration: Analysis and a Trust-Region Regularization Based Superlinearly Convergent Solver |
(Coordinator: Christoph Helmberg)
|
Mon, 9th |
10:30–10:55 |
E.1.05 |
Sarah Drewes* and Sebastian Pokutta |
Symmetry-Exploiting Cuts for a Class of Mixed-0/1 Second-Order Cone Programs |
|
11:00–11:25 |
|
Christoph Buchheim* and Emiliano Traversi |
Separable Relaxations for Binary Quadratic Optimization |
|
11:30–11:55 |
|
Lena Hupp, Laura Klein, Frauke Liers* and Bernhard Stöcker |
Constrained Binary Quadratic Optimization - Separation and Exact Solution |
|
12:00–12:25 |
|
Anja Fischer*, Frank Fischer and Christoph Helmberg |
Two General Lifting Approaches for the Quadratic Traveling Salesman Problem |
(Coordinators: Joachim Gwinner and Mechthild Thalhammer)
|
Tue, 10th |
15:30–15:55 |
HS C |
Joachim Gwinner* |
Three-field Modelling of Nonsmooth Problems and Stability of Differential Mixed Variational Inequalities |
|
16:00–16:25 |
|
Jaroslav Haslinger* and Jan Stebel |
Shape Optimization for Stokes Problems with Threshold Slip |
|
16:30–16:55 |
|
Robert Patho*, Jaroslav Haslinger and Jiri Outrata |
Shape Optimization in Discretized Contact Problems with Coulomb Friction and a Solution-Dependent Coefficient of Friction |
|
17:00–17:25 |
|
Luise Blank, Harald Garcke, Vaness Styles and Hassan Farshbaf-Shaker* |
Relating Phase Field and Sharp Interface Approaches to Structural Topology Optimization |
Thu, 12th |
10:30–11:20 |
HS C |
Ernst P. Stephan* |
BEM for Contact Problems |
|
11:30–11:55 |
|
Heiko Gimperlein*, Matthias Maischak and Ernst P. Stephan |
FE-/BE-Coupling for Strongly Nonlinear Transmission Problems with Contact |
|
12:00–12:25 |
|
Mechthild Thalhammer* |
Full Discretisations for Nonlinear Evolutionary Inequalities Based on Stiffly Accurate Runge-Kutta and hp-Finite Element Methods |
(Coordinator: Andrea Walther)
|
Thu, 12th |
15:30–15:55 |
HS 4 |
Christopher Schneider* |
Linear-Quadratic Control Problems with $\boldsymbol{L^1}$-Control Cost |
|
16:30–16:55 |
|
Carsten Gräser* |
Nonsmooth Schur-Newton Methods for Multicomponent Cahn-Hilliard Equations |
|
17:00–17:25 |
|
Kathrin Flaßkamp* |
Nonsmooth Optimization for Discretized Switching Time Problems |
Fri, 13th |
10:30–10:55 |
HS 4 |
Kamil Khan* and Paul Barton |
Evaluating Generalized Derivatives of Nonsmooth Dynamic Systems |
|
11:00–11:25 |
|
Markus Beckers* and Uwe Naumann |
Deterministic Global Robust Optimization using McCormick Relaxations |
|
11:30–11:55 |
|
Manuel Radons* |
Representations and Analysis of Piecewise Linear Functions in Abs-normal form |
|
12:00–12:25 |
|
Sabrina Fiege*, Andreas Griewank and Andrea Walther |
Optimizing Nonsmooth Lipschitz Continuous Functions by Piecewise Linearization Based on Algorithmic Differentiation |
(Coordinators: George Avalos and Francesca Bucci)
|
Mon, 9th |
11:00–10:55 |
HS B |
Cristina Pignotti* |
Stability Results for Second-Order Evolution Equations with Switching Time-Delay |
|
11:30–11:55 |
|
Michael Pokojovy* |
On Controllability for Heat Conduction with Delay |
Mon, 9th |
15:30–15:55 |
HS B |
Luciano Pandolfi* and Enrico Priola |
Cheap Control versus Controllability with Vanishing Energy |
|
16:00–16:25 |
|
Scott Hansen* |
Stability and Stabilization Results for the Rao-Nakra Layered Beam System |
|
16:30–16:55 |
|
Daniel Toundykov* |
Global Exact Controllability of Semilinear Plate Equations |
(Coordinators: Axel Kröner and Sergio S. Rodrigues)
|
Tue, 10th |
15:30–15:55 |
HS 2 |
Alessandro Alla and Maurizio Falcone* |
A POD-HJB Approach to Optimal Control Problems for PDEs |
|
16:00–16:25 |
|
Sérgio Rodrigues* |
Boundary Observability Inequalities for the Oseen--Stokes System |
|
16:30–16:55 |
|
Maurizio Falcone and Dante Kalise* |
A High-Order Semi-Lagrangian/Finite Volume Scheme for Dynamic Programming Equations |
|
17:00–17:25 |
|
Cecilia Prosdocimi* |
Asset Allocation and Optimal Retirement with Sticky Wages: a Stochastic Optimal Control Problem with Delay |
Wed, 11th |
10:30–10:55 |
HS 2 |
Peter Benner*, Jens Saak and Heiko Weichelt |
Numerical Solution of the Feedback Control Problem for Navier-Stokes Equations |
|
11:00–11:25 |
|
Catalin Lefter* |
Unique Continuation, Control and Stabilization for Fluid Dynamics Equations |
|
11:30–11:55 |
|
Olivier Bokanowski* |
Characterization of the Value Function of Optimal Control Problems with State Constraints, and Feedback Optimal Control |
|
12:00–12:25 |
|
Cristopher Hermosilla* |
Stratified ODEs and Necessary Conditions For Robustness |
(Coordinator: Gerd Wachsmuth)
|
Fri, 13th |
10:30–10:55 |
HS 1 |
Martin Brokate* |
Optimal Control Problems with Rate Independent Evolutions |
|
11:00–11:25 |
|
Lukas Adam* and Jiri Outrata |
Optimal Control of a Discontinuous Problem |
|
11:30–11:55 |
|
Hassan Farshbaf-Shaker*, Pierluigi Colli and Jürgen Sprekels |
A Deep Quench Approach to Optimal Control of an Allen-Cahn Equation with Dynamic Boundary Conditions and Double Obstacles |
|
12:00–12:25 |
|
Gerd Wachsmuth* |
Optimal Control of Quasistatic Plasticity |
(Coordinator: Jürgen Pilz)
|
Thu, 12th |
15:30–16:20 |
HS C |
Dariusz Ucinski* |
Optimum Design of Hybrid Sensor Networks for Parameter Estimation of Spatiotemporal Processes |
|
16:30–16:55 |
|
Ewa Skubalska-Rafajłowicz* and Ewaryst Rafajłowicz |
Deployment of Sensors According to Quasi-Random and Well Distributed Sequences or Nonparametric Estimation of Spatial Means of Random Fields |
|
17:00–17:25 |
|
Jan Gorecki* and Andrzej Kucharski |
Optimization of Sensor Network Coverage Utilizing the Dependency between Sensor Relationships and Observed Phenomena |
Fri, 13th |
10:30–11:20 |
HS C |
Ewaryst Rafajłowicz* and Wojciech Rafajłowicz |
More Safe Optimal Input Signals for Parameter Estimation of Linear Systems with Spatio-Temporal Dynamics |
|
11:30–11:55 |
|
Gunter Spöck* |
Spatial Sampling Design for Trans-Gaussian Kriging. |
(Coordinator: Christian Meyer)
|
Mon, 9th |
15:30–16:20 |
HS 1 |
Michael Hinze* and Christian Kahle |
Model Predictive Control of Two-Phase Flows |
|
16:30–16:55 |
|
Sergio Gonzalez-Andrade* |
Optimization Techniques for the Numerical Simulation of Non-Newtonian Fluids |
|
17:00–17:25 |
|
Antoine Laurain*, Michael Hintermueller and Irwin Yousept |
A Shape Optimization Method for Magnetic Induction Tomography |
Thu, 12th |
10:30–10:55 |
HS 1 |
Stefan Frei, Rolf Rannacher and Winnifried Wollner* |
Optimal Control of Biharmonic Operator |
|
11:00–11:25 |
|
Daniela Koller* and Stefan Ulbrich |
Optimal Control of Hydroforming Processes Based on Reduced Order Models |
|
11:30–11:55 |
|
Thomas Betz* and Christian Meyer |
Second-Order Sufficient Conditions for Optimal Control of Elastoplasticity |
(Coordinator: Walter Zulehner)
|
Wed, 11th |
10:30–10:55 |
HS 4 |
Lorenz John* and Olaf Steinbach |
Preconditioning of Optimal Dirichlet Boundary Control Problems in Energy Spaces |
|
11:00–11:25 |
|
Roland Herzog and Susann Mach* |
On the Preconditioning of Optimal Control Problems with State Gradient Constraints |
|
11:30–11:55 |
|
Anton Schiela* and Stefan Ulbrich |
Operator Preconditioning for a Class of Inequality Constrained Optimal Control Problems |
|
12:00–12:25 |
|
John W. Pearson and Martin Stoll* |
Fast Iterative Solution of Reaction-Diffusion Control Problems Arising from Chemical Processes |
Thu, 12th |
10:30–10:55 |
HS 4 |
Kent-Andre Mardal* and Bjørn Fredrik Nielsen |
Efficient Preconditioning of Optimality Systems with Non Self-Adjoint State operators |
|
11:00–11:25 |
|
Valeria Simoncini* and Mattia Tani |
Krylov Subspace Solvers and Indefinite Preconditioning of Saddle Point Algebraic Linear Systems |
|
11:30–11:55 |
|
Stefan Takacs* |
An All-at-Once Multigrid Method Applied to a Stokes Control Problem |
|
12:00–12:25 |
|
Ekkehard Sachs* and Xuancan Ye |
Model Reduction and Preconditioning for PDE-Constrained Optimization |
(Coordinators: Cornel Murea and Dan Tiba)
|
Wed, 11th |
10:30–10:55 |
Z.1.29 |
Peter Philip* and Dan Tiba |
Penalization and Regularization Techniques in Shape Optimization in Arbitrary Dimension |
|
11:00–11:25 |
|
Cornel Murea* and Dan Tiba |
A Penalization Method for the Elliptic Obstacle Problem |
|
11:30–11:55 |
|
Dan Tiba* |
Functional Variations in Shape Optimization |
|
12:00–12:25 |
|
Andrei Halanay*, Cornel Murea and Dan Tiba |
A Fluid-Structure Interaction Problem Using Fictitious Domain Approach with Penalization |
Thu, 12th |
10:30–10:55 |
Z.1.29 |
Diana Merlusca* |
A Duality-Type Method for the Obstacle Problem |
|
11:00–11:25 |
|
Henry Kasumba*, Karl Kunisch and Antoine Laurain |
A Bilevel Shape Optimization Problem for the Exterior Bernoulli Free Boundary Problem |
(Coordinators: Roland Herzog and Arnd Rösch)
|
Mon, 9th |
10:30–11:20 |
HS 1 |
John Burns* and Kasie Farlow |
Uncertainty and Sensitivity Analysis in Control of Delay Differential Equations |
|
11:30–11:55 |
|
Jiri Outrata* |
On Stability of a Class of Equilibrium Problems |
|
12:00–12:25 |
|
Marc Quincampoix and Vladimir Veliov* |
Metric Regularity and Stability of Optimal Control Problems for Linear Systems |
Tue, 10th |
10:30–11:20 |
HS 1 |
Ira Neitzel*, Johannes Pfefferer and Arnd Rösch |
On the Stability of Second Order Sufficient Optimality Conditions for State Constrained Elliptic Control Problems with Respect to Discretization |
|
11:30–11:55 |
|
Eduardo Casas* and Fredi Tröltzsch |
Second Order and Stability Analysis for State-Constrained Elliptic Optimal Control Problems with Sparse Controls |
|
12:00–12:25 |
|
Christopher Ryll*, Fredi Tröltzsch and Eduardo Casas |
Sparse Controls for the Optimization of Traveling Wave Fronts |
Thu, 12th |
15:30–15:55 |
HS 1 |
Michael Hinze*, Wei Gong and Zhaojie Zhou |
Space-Time Finite Element Approximation of Parabolic Optimal Control Problems |
|
16:00–16:25 |
|
Anton Schiela*, Lars Lubkoll and Martin Weiser |
An Optimal Control Problem in Polyconvex Elasticity |
|
16:30–16:55 |
|
Ute Assmann* and Arnd Rösch |
Regularization in Sobolev Spaces with Fractional Order |
|
17:00–17:25 |
|
Hendrik Feldhordt*, Arnd Rösch and Michael Winkler |
Optimal Control of a Chemotaxis Problem |
(Coordinators: Andrzej Palczewski and Lukasz Stettner)
|
Thu, 12th |
10:30–10:55 |
E.1.05 |
Bozenna Pasik-Duncan* and Tyrone Duncan |
Solvability for Stochastic Control Problems with an Arbitrary Noise Process |
|
11:00–11:25 |
|
Richard Stockbridge* and Thomas Kurtz |
Linear Programming Formulations of Singular Stochastic Control Problems |
|
11:30–11:55 |
|
Andrzej Palczewski* |
Asymptotics of Local Volatility Models |
|
12:00–12:25 |
|
Jacek Jakubowski* |
Dependence Between Components of Multivariate Markov Chains |
Thu, 12th |
15:30–15:55 |
E.1.05 |
Kurt Helmes*, Rainer Schlosser and Martin Weber |
Controlled New-Product Growth Models |
|
16:00–16:25 |
|
Lukasz Stettner* |
Stopping Problems for General Partially Observed Models |
|
16:30–16:55 |
|
Jan Palczewski* |
Optimal Stopping With a Total Reward Criterion and Infinite Horizon |
(Coordinator: Alfred Kalliauer)
|
Mon, 9th |
10:30–10:55 |
HS C |
Alfred Kalliauer* |
Methodological Concepts for Stochastic Optimization of Electric Power System Operation |
|
11:00–11:25 |
|
Georg Ostermaier* |
Added Value of Scenario Tree Based Stochastic Optimization in Long and Medium Term Planning of Hydro Power Systems |
|
11:30–11:55 |
|
Mario Pereira and Raphael Chabar* |
New Developments on the Representation of CVaR Constraints and Fuel Prices Uncertainty in Stochastic Dual Dynamic Programming |
|
12:00–12:25 |
|
Walter Reinisch* and Willibald Kritscha |
Applying Mixed Integer Linear Programming to Stochastic Medium Term Optimization of Thermal and Hydro Power Systems |
Mon, 9th |
15:30–15:55 |
HS C |
Bita Analui* and Raimund Kovacevic |
Medium Term Hydroelectric Production Planning - a Multistage Stochastic Optimization Model |
|
16:00–16:25 |
|
Peter Gross*, Raimund Kovacevic and Georg Pflug |
The Optimal Choice of the Strike Price for Energy Swing Options |
|
16:30–17:20 |
|
Alfred Kalliauer* |
Panel Discussion: Where to Go? |
(Coordinators: Johannes Huber and Mario Huemer)
|
Tue, 10th |
10:30–11:20 |
Z.1.29 |
Mario Huemer* and Johannes Huber* |
Unique Word Prefix OFDM (UW-OFDM): An Overview |
|
11:30–11:55 |
|
Werner Haselmayr* |
SUMIS and FG: A Novel Detection Technique for Coded Unique Word OFDM |
|
12:00–12:25 |
|
Jakob Rettelbach* and Johannes Huber |
Combined Reduction of Peak-to-Average Power Ratio and Average Transmit Power in Unique-Word OFDM via Selected Mapping |
Tue, 10th |
15:30–15:55 |
Z.1.29 |
Heidi Steendam* |
On the Diversity Order of UW-OFDM |
|
16:00–16:25 |
|
Robert Fischer* |
Peak-to-Average Power Ratio Reduction in OFDM using Sparse Signal |
|
16:30–16:55 |
|
Christian Hofbauer* |
The Effects of Carrier Frequency Offset in UW-OFDM Systems |
|
Thu, 12th |
18:15–19:00 |
HS 2 |
Wolfgang König* |
Patents on Software? Patentability of Computer-Implemented Inventions in the field of Computer-Modeling and -Simulation |
|
Mon, 9th |
15:30–15:55 |
HS 4 |
Reema Al-Aifari* and Alexander Katsevich |
Spectral and Asymptotic Analysis for the Truncated Hilbert Transform Arising in Limited Data Tomography |
|
16:00–16:25 |
|
Maïtine Bergounioux and David Vicente* |
Variational Method for 3D Image Segmentation |
|
16:30–16:55 |
|
Benedict Geihe* |
A Posteriori Error Estimates for Nested Laminates in Shape Optimization |
|
17:30–17:55 |
|
Maria Schütte*, Stephan Schmidt and Andrea Walther |
Shape Optimization for Inverse Electromagnetic Scattering Problems |
Tue, 10th |
15:30–15:55 |
HS 4 |
Alexander Chebotarev* |
Inverse Problems for Navier-Stokes Systems |
|
16:00–16:25 |
|
Andrey Kovtanyuk*, Alexander Chebotarev, Nikolai Botkin and Karl-Heinz Hoffmann |
Control of the Energy Flux in a Model of Complex Heat Transfer |
|
16:30–16:55 |
|
Hannes Meinlschmidt* and Stefan Ulbrich |
Optimal Control of Partial Differential-Algebraic Equations |
|
17:00–17:25 |
|
Sebastian Pfaff* and Stefan Ulbrich |
Optimal Control of Networks of Nonlinear Hyperbolic Conservation Laws |
|
17:30–17:55 |
|
Vladimir Vrabel* and Valdemar Melicher |
On a Continuation Approach in Tikhonov regularization |
Wed, 11th |
10:30–10:55 |
E.1.05 |
Yuusaku Kamura* and Mario Nakamori |
A Simple Approximation Algorithm for the Modified Bottleneck Assignment Problem in Vector Case |
|
11:00–11:25 |
|
Daniel Krenn* |
Optimal and Non-Optimal Digit Expansions in Cryptography |
|
11:30–11:55 |
|
René Henrion, Werner Römisch and Konstantin Emich* |
On M-Stationary Points for an Equilibrium Problem with Equilibrium Constraints in Electricity Spot Market Modeling |
Thu, 12th |
15:30–15:55 |
HS 2 |
Elena Goncharova and Maxim Staritsyn* |
The Reduction Method for Optimal Impulsive Control Problems with Nonstandard State Constraints |
|
16:00–16:25 |
|
Elena Kostousova* |
On Target Control Synthesis Under Set-Membership Uncertainties Using Polyhedral Techniques |
|
16:30–16:55 |
|
Alexander Kruger* |
About Extended Extremal Principle and Regularity of Collections of Sets |
|
17:30–17:55 |
|
Irina Bolodurina* and Tatyana Ogurtsova |
The Optimal Control of the Behavior of Enterprises of Cellular Communication in the Conditions of Competitive Struggle |
Fri, 13th |
10:30–10:55 |
E.1.05 |
Monica-Dana Burlica* and Daniela Rosu |
Viability of a Moving Set with Respect to a Semilinear Reaction-Diffusion System with delay |
|
11:00–11:25 |
|
Marius Popescu*, Mihai Necula and Ioan Vrabie |
Nonlinear Delay Evolution Inclusions on Graphs |
|
11:30–11:55 |
|
Salah-Eddine Rebiai* and Fatima Zohra Sidi Ali |
Exponential Stability of Compactly Coupled Wave Equations with Delay Terms in the Boundary Feedbacks |